اخبار سیاسی استان آذربایجان غربی
 

با نزدیک شدن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فعالیتهای غیر رسمی نامزدهای احتمالی شوراهای اسلامی نیز در ارومیه آغاز شده است.

به گزارش اروم نیوز؛ با نزدیک شدن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فعالیتهای غیر رسمی نامزدهای احتمالی شوراهای اسلامی نیز در ارومیه آغاز شده است که با تحلیلی اجمالی از انتخابات شورای شهر اسامی کاندیداهای احتمالی را نیز به شرح ذیل اعلام میداریم ...

پرونده انتخابات دور چهارم شورای شهر اورمیه تقریبا کلید خورده است ، اما در اثر این انتخابات و تحت تاثیر رویدادهای آن پرونده هایی مهم تازه پیش روی جامعه سیاسی اورمیه نهفته است. این انتخابات گویای واقعیت هایی اساسی درباره الگوی رفتار سیاسی جامعه این شهر ، وزن اجتماعی و شكل بندی احزاب و گروه های سیاسی، نسبت میان مردم  و همچنین نوع نگاه برخی اشرار به محیط داخلی این شهر میباشد.

هر شهروند ارومیه ای و هر کسی که گذرش به این شهر بی افتد، ضعف فرهنگ شهرنشینی و مدیریت شهری  را به راحتی در این شهر لمس می کند! از نظر شهرسازی و خدمات و امکانات و زیر ساختهای شهری، اورمیه بسیار عقب مانده است و این مساله جای انکار یا پنهان کردن نیست.  البته نباید بی انصافی کرد و همه ایرادات را متوجه مدیران نمود چرا که فرهنگ عمومی و احساس مسئولیت تک تک شهروندان نیز در این فرآیند نقش جدی و موثری دارد. بهتر است بگوییم اگر مردم و مسئولان با هم همکاری نکنند و دست همدیگر را نگیرند کارهای شهر همیشه لنگ خواهد بود.

حقیقتا در ارومیه این وضعیت به چشم می خورد.  از هم اکنون که زمزمه انتخابات شورای شهر به گوش می رسد، بار دیگر عده ای شال وکلاه کرده اند که به میدان بیایند و بخت خود را بیازمایند و با خود فکر  می کنند که اگر برنده شوند،که چه خواهد شد! چه رویاهای شیرین و چه موقعیت ها و موفقیت هایی که  می تواند یک شبه نصیب انسان بشود و راه صدساله را در یک چشم به هم زدن پیمود! البته رقابتهای غیر رسمی از مدتی قبل آغاز شده است.

در ارومیه و بسیاری از شهرهای دیگر مملکت، انتخابات شورای شهر برای خودش عالمی دارد! بعضی ها که دنبال شهرت و خود نمایی هستند یا دست شان از هرجای دیگری بریده و امیدشان قطع شده است ترجیح می دهند که وارد گود شود و شانس خود را بیازمایند! انگیزه اکثر این افراد صرفا حضور در انتخابات و کسب پیروزی احتمالی و دستیابی به منافع و... است وگر نه آنان اصلا نمی دانند شورای شهر چیست و به چه دردی می خورد و عضو شورا چه کاره است و چه وظایفی دارد! اکثر نامزدها هیچ برنامه و هدفی را در ذهن خود ندارند و حتی از مبانی و اصول اداره یک شهرک  نیز اطلاعی ندارند؟ اگر باور نمی کنید انشاء الله در ایام تبلیغات سری به ستادهای انتخاباتی آنان بزنید و این سوال را از آنان بکنید و از ایشان برنامه بخواهید و سواد وتوانایی آنان را بسنجید، آنوقت خواهید دید که ادعای ما دروغ نیست.

پس از عملکرد بسیار ضعیف شورای شهر ارومیه در ادوار گذشته خود ، نظریه هایی مبنی بر اینکه زمانی فرا رسیده است که دورانی از انفعال سیاسی، قهر مردم با فعالیت های مرتبط با انتخابات شهری و كم رونقی انتخابات در این شهر مطرح شد كه در صورت صحت بسادگی قابل علاج نیست  و  حتی بعد از عزل و نصب های تکراری و پرشمار شهرداران اورمیه توسط شورای ناکارآمد شهری نظریه هایی مبنی بر انتخاب مستقیم شهردار با آرای مردم مطرح شد که نشان از دغدغه های مردم نسبت به این شورا بود  ولی انتخابات دور چهارم شهری باید مردم انقلابی و غیور اورمیه رستاخیزی نوین در نحوه ی انتخاب افراد برای این شورا انجام دهند تا کوتاه فکران و نالایقان و دلالان شهری نتوانند به این شورا ورود پیدا کنند ، همان هایی که به جای خدمت به خلق مردم به ثروت اندوزی و پیشبرد سیاست های غلط عده ای مجهول الحویه میپردازند جلوگیری کنند.

حالا که به پایان این دوره از شوراها نزدیک می شویم  و انتخابات جدیدی در راه است لازم است که با کمی دقت و احساس مسئولیت کسانی را راهی شورا بکنیم که توان وتخصص و شرایط لازم برای تصمیم گیری در امور شهری و نظارت بر عملکرد شهرداری و انتخاب شهردار را داشته باشند وگر نه انتخاب غیر مسئولانه  و رای دادن به افراد ناآشنا به امور شهری نه تنها کمکی به این شهر نخواهد کرد بلکه این افراد با تصمیمات غلط ضربات سخت تری بر پیکر زخمی شهر وارد خواهند کرد که جبران ناپذیر خواهد بود.   امیدواریم وآرزو می کنیم که اشخاص به حدی از بلوغ فکری و مسئولیت شناسی رسیده باشند و به اندازه ای وجدان داشته باشند که اگر شرایط لازم را ندارند و به درد مردم نمی خورند و مناسب برای عضویت شورای شهر و شهرداری نیستند به خود اجازه ندهندکه وارد این میدان شوند، زیرا ورود افراد نامناسب و احیانا انتخاب آنان یک خیانت واقعی است که تاوان آن را جامعه و همه افرادآن پس می دهند.  اگر احیانا افراد فاقد شرایط بیایند، نهادهای نظارتی که صلاحیتها را بررسی می کنند نباید به آنان صلاحیت بدهند و بایدجلوی ورود آنان را به این عرصه بگیرند، زیرا منافع یک شهر و صدها هزار شهروند نباید بازیچه دلخوشی و هوا و هوس و شهرت طلبی برخی اشخاص قرار گیرد.

مردم پایتخت فرهنگی آذربایجان (ارومیه) به مانند  مردم شهر قهرمان پرور و تاریخ ساز تبریز شایستگی پیشرفت وطی درجات برای داشتن شهری زیبا و با برنامه در همه زمینه ها را دارند.این همه عقب ماندگی شایسته شهر ومردم اورمیه نیست. برای شروع، ساختن و پیمودن راههای طولانی باید از نقطه ای شروع کرد. انتخابات دوره چهارم شورای شهر نزدیک است وکمتر از 6 ماه دیگر مردم ارومیه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری یازدهم  (در خرداد1392) برنامه ریزان شهر در چهار سال  آینده را مشخص خواهند کرد. مردم قهرمان ارومیه مانند برادران قهرمان تبریزی خود درطول تاریخ غنی خود نشان داده اند که وقتی بخواهند می توانند، تاریخ گواه این گفته هاست. زمان رای دادن های احساسی، طایفه ای و بدون مطالعه گذشته است، کارنامه، برنامه وگذشته خیلی ها مشخص است. باید شعور انتخاباتی در مردم تقویت شود. انتخاب آگاهانه یعنی پیشرفت شهر وخاری در چشم های نامحرم. بعد از این همه آزمون، خطا، عقب ماندگی وتجربه های تلخ، دیگر برای مردم اورمیه اشتباه در انتخاب جایز نیست.

اما لیست کاندیداهای احتمالی دور چهارم شورای شهر ارومیه به شرح ذیل اعلام میداریم :


1 - مهندس علی مصطفی زاده (( مدیر مسئول و سردبیر نشریات سابق اولدوز و فعلی یاشایش و آغری ))
2 -دکتر هوشنگ عطاپور (( دبیر سرویس سیاسی نشریه آغری ))
3 - دکتر توحید ملک زاده (( دبیر سرویس تاریخ نشریه آغری - استاد دانشگاه ))
4 - مهندس محمد سلیمانی باری (( دبیر سرویس اجتماعی نشریه آغری - استاد دانشگاه ))
5 - فروغ الدین کهنسال (( معلم آموزش و پرورش و جانباز جنگ تحمیلی ))
6 - حاج حجت جعفر نژاد (رئیس دفاتر پیشخوان کل استان)
7 -  دکتر علیزاده امامزاده( استاد دانشگاه و کاندیدای سابق مجلس دوره هشتم)
8 -  ستوده قره باغ  (کارشناس ارشد بیمه و کاندیدای سابق مجلس در دور نهم)
9 - دکتر مرتضی پیری دکترای مدیریت و هیات علمی دانشگاه اورمیه
10 - حسین پناهی (کاندیدای سابق مجلس در دور نهم )
11 - رسول اصغر زاده (عضو فعلی شورا)
12 - خانم مبین( عضو فعلی شورا و فرهنگی)
13 - دکتر فرهودی( عضو فعلی شورا و پزشک)
14 -  سیفعلی نوری
15 - حیدر علی حسینی
16 - هادی لو
17 - پرویز جلیلی( عضو فعلی شورا (سه دوره) و معاون سابق دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه)
18 - علی قاسم پور (( کارمند سازمان تامین اجتماعی))
19 -  مهدی مینایی ( رئیس دفتر قاضی پور )
20 -  علی نوری (کارمند بانک ملی و کاندیدای سابق مجلس در دور هشتم)
21 -  دکتر محمد حسنی دکترای مدیریت و هیات علمی دانشگاه
22 -  سید جلال ستاری لیسانس مدیریت و کارشناس ارشد بیمه
23 - امیر مجرد ساعتلو (کاندیدای سابق مجلس در دور نهم)
24 - محراب آقاپور (کارمند صدا و سیما)
25 - حاج رحیم ستوده قره باغ رئیس سابق سازمان اتوبوسرانی شهرداری ارومیه
26 - خانم غلام پور کارمند شهرداری( فضای سبز)
28 - سمیه کر یمی (بیمه البرز)
29 - سرهنگ فرهادی سپاهی
30 - علی نصیری چونقرالو (کاندیدای سابق مجلس در دوره نهم)
31 - مهندس (توکلی)نوگل آذر -مهندس عمران ومدیریت شهری
32 - مهندس اسماعیلی آذر کارشناس سازمان صنعت ومعدن وتجارت
33 - علی مولایی وکیل
34 - نبی زاده مدرس دانشگاه
35 - ابراهیم محمودیان
36 - شهرام صادقی قره آغاج
35 - سیاوش سلیمانپور
37 - عادل فتاحی( عضو فعلی شورا (سه دوره) و کارمند نوسازی مدارس) ( اقلیت اهل سنت )
38 -  آزاد سخی دل عضو فعلی شورا(تابعیت دوگانه ایران کانادایی) ( اقلیت اهل سنت )
39 - عبدالسلام معروفی سردبیر هفته نامه کوشا و سایت جوان پرس ( اقلیت اهل سنت )

40 -عادل اعظم انهر (استاد دانشگاه)

41 - اسماعیل خلیلی (وکیل دادگستری)

42- محسن فرضایی(کارشناس امور حقوقی)

در این میان حضور افرادی همانند مهندس علی مصطفی زاده که در طی یک دهه ی اخیر با نشریاتی همانند اولدوز ، یاشایش و آغری که مدیریت آنهارا بر عهده داشته است توانسته با انتشار مطالبات مردم و جامعه مقبولیت مردمی در سطح شهر پیدا کند. که انتظار میرود در صورت تائید صلاحیت نهایی وی باتوجه به چهره ی مردمی ، مطالبه گری ، آشنایی با مشکلات شهری و ... شاهد یک رکورد آراء در انتخابات شهری اورمیه بعد از مدت ها باشیم، البته برخی شنیده ها حکایت از آن دارد که مهندس علی مصطفی زاده بهمراه دکتر هوشنگ عطاپور ، دکتر توحید ملک زاده ، مهندس محمد سلیمانی باری و فروغ الدین کهنسال بصورت لیست کاندیدا خواهند شد.

اما در این میان برخی خبرها ناشی از جمع بندی لیست نادر قاضی پور میباشد که بنظر میرسد با اضلاع مثلثی حجت جعفرنژاد ، مهدی مینایی و علی قاسم پور در حال ترسیم میباشد البته این خبر را هنوز هیچ شخصی تائید نکرده است!! اما در برخی محافل حضور مستقل حجت جعفرنژاد هم به گوش میرسد.

برخی خبرها نیز از تشکیل لیست ناصر ستوده قره باغ کاندیدای مجلس دور نهم بهمراه دکتر پیری عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه شنیده میشود ، بنظر میرسد لیست این گروه کامل شده است و در طراحی طرح های تبلیغاتی خودشان هستند.

منبع

  نوشته شده در  شنبه 21 بهمن1391ساعت 19:31  توسط آذربایجان  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM